Aktuality (media)

MND

Proč zvolit MND?

K dlouhodobé úspoře nabízíme i další benefity

DLOUHODOBĚ VÝHODNĚ

Ceny hlídáme za Vás tak, aby Vám zůstaly výhodné dlouhodobě. Plyn z první ruky dodáváme přímo z naší těžby bez zbytečných prostředníků, automaticky s 6% slevou jako prémií za věrnost. Pro zájemce o zajištění pevné ceny nabízíme Ceník 2021.

BEZ ZÁVAZKŮ

Se smlouvou na dobu neurčitou, kterou můžete kdykoliv s tříměsíční lhůtou vypovědět.

JEDNODUŠE

S jednoduchými a srozumitelnými dokumenty, bez fíglů a sankcí. Jako první z nejznámějších dodavatelů jsme proto přistoupili k novému Etickému kodexu. U nás máte jistotu správné volby.

DOSTUPNĚ

K dispozici je vám každý den od 8:00 do 22:00 bezplatná zákaznická linka 800 400 500 a nonstop online zákaznický portál Moje MND.

Webové stránky MND

 MND

Pár otázek a odpovědí:

Kdy je noční proud?

Mnozí ještě pamatují časy, kdy noční proud putoval do zásuvek od 22:00 do 6:00 a někteří si raději ráno přivstali, aby si kávu uvařili levněji. Dnes už to tak jednoduché není. Místo nočního proudu máme nízký tarif, jehož časy zapnutí a vypnutí se liší podle využití elektřiny v domácnosti a také podle distribuční oblasti. Přesto i dva sousedé, kteří elektřinou např. ohřívají vodu a žijí ve stejné distribuční oblasti, mohou mít trochu jiné časy spínání nízkého a vysokého tarifu.

Kdo může využívat nízký tarif?

Pokud doma elektřinou pouze svítíte, vaříte, občas si díky ní nabijete mobil, zapnete počítač nebo jiný běžný spotřebič, odebíráte energii pořád za stejnou cenu za kWh, tedy ve vysokém tarifu (VT). Jedná se o jednotarifovou distribuční sazbu D02d (nejčastěji) nebo D01d (při nízké spotřebě).
Kombinovat odběr ve vysokém a nízkém tarifu umožňují pouze dvoutarifové distribuční sazby. Jde o domácnosti, které elektřinou ohřívají vodu, vytápí či nabíjí elektromobil. Specifickým případem je víkendová sazba D61d pro chataře a chalupáře, kdy levný proud získávají odběratele od pátku 12:00 hod do neděle 22:00 hod.
Nízký tarif u dvoutarifových sazeb elektřiny
sazbapočet hodin nízkého tarifu během dnevyužití elektřiny
D25d 8 hodin ohřev vody (nižší spotřeba)
D26d 8 hodin ohřev vody (vyšší spotřeba)
D27d 8 hodin nabíjení elektromobilu
D35d 16 hodin hybridní vytápění (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016)
D45d 20 hodin vytápění přímotopy (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016)
D56d 22 hodin tepelné čerpadlo (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016)
D57d 20 hodin elektrické vytápění
D61d víkend (od pá 12:00 do ne 22:00) pro chataře a chalupáře

Kde zjistím čas zapnutí nízkého tarifu?

Časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu najdete na stránkách svého distributora (ČEZ, E.ON či PRE) podle lokality odběrného místa.
K vypátrání časů budete potřebovat kód na HDO přijímači. Ten bývá u starších zařízení umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru, nebo v případě novějších je HDO krabička přímo součástí elektroměru. Kód se nejčastěji skládá z kombinace čísel a písmen A, B a P, např. A1B2P2. Nicméně, může jít jen o trojčíslí, což je časté třeba v jižních Čechách.

Jak často se mění časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu?

Distributoři hrou se spínáním nízkého a vysokého tarifu vylaďují výkyvy napětí v elektrické síti. Špičky se liší nejenom podle hodiny, dne v týdnu, ale také podle teplot během roku nebo něčeho tak vrtkavého jako počasí. Vyplatí se tedy jednou za čas se na rozvrh spínání HDO nízkého tarifu podívat. Co platilo v jednom týdnu, už nemusí být pravda v týdnu následujícím.

Proč se liší časy spínání HDO mezi sousedy?

HDO přijímače v domácnostech mají za úkol celkový odběr energie především vyvažovat, aby nedocházelo v síti k extrémům. Vaše elektrické hodiny se proto mohou řídit jinými HDO povely než sousedovy.

Které spotřebiče jsou blokovány v časech zapnutí vysokého tarifu?

Pro přiznání dvoutarifové distribuční sazby musíte v revizní zprávě prokázat, že spotřebič s velkým odběrem elektřiny (bojler, akumulační kamna, tepelné čerpadlo atd.) je napojen na samostatný elektrický okruh. Pokud se HDO přepne do vysokého tarifu, odběr těchto spotřebičů bude automaticky blokován. V době platnosti nízkého tarifu ale čerpají levnější proud všechny spotřebiče v domácnosti.
Kolik může nízký tarif ušetřit?
Většina lidí se pídí po časech spínání HDO, protože spotřebiče jako pračka, myčka či sušička nabízejí funkci odloženého startu. Jednoduše se zapnou ve zvolené době, takže proč nevyužít levnější nízký tarif? Nicméně, rozdíl v ceně nízkého a vysokého tarifu je větší u některých dvoutarifových sazeb než u jiných.
U většiny domácnosti bude rozdíl mezi ročním provozem spotřebiče (pračka, myčka aj.) v nízkém nebo ve vysokém tarifu činit několik desítek korun až přes 100 Kč. Finančně zajímavá se stává funkce odloženého startu pro odběratele v sazbách D25d či D27d. Kvůli vysokému rozdílu mezi cenou za NT a VT průměrná rodina ušetří při zapínání pračky pouze v nízkém tarifu 370 Kč za rok, u myčky 460 Kč a u sušičky skoro 800 Kč ročně.